Yanmaz Boyalar

IMG_0294
INTUMESCENT PAINT FP-12

Binaların iç cephesinde çelik taşıyıcı üzerinde uygulanmak için tasarlanmış, dekoratif ve ince görünümlü yangın geciktirici bir kaplamadır. Yangın sırasında şişerek çeliğin ısınmasını geciktiren bir katman oluşturur. Son kat boyası ile çok geniş bir renk seçeneği sunmaktadır. 9.3 mm uygulamaya kadar izin verebilen bir formüldür.

Çelik konstrüksiyon, deprem güvenliği ve kolay uygulanabilirliği nedeniyle son yıllarda genellikle tercih edilen çelik taşıyıcı yapı sistemlerinde, yangın güvenliğini sağlamak amacıyla su bazlı kabaran yangın geciktirici boya geliştirilmiştir. Çelik taşıyıcı yapı sistemlerinde yangın güvenliğini sağlayacak şekilde kullanılmak üzere su bazlı kabaran (intümesan) yangın geciktirici boya çelik iskeletli yapılarda yüksek sıcaklıklarda ısıl şekil değişimleri oluşmakta ve yapının yük taşıma kapasitesi hızlı bir şekilde azalmaktadır. Yangın yalıtımı ile sıcaklık artış hızı yavaşlatılarak, yapı içerisindeki kişilerin yapıyı terk etmeleri ve yangının kontrol altına alınması için süre kazanılır.

Çelik, birçok yönden yapılarda kullanım avantajı olan yanmaz bir malzeme olmakla beraber, yüksek sıcaklıklara karşı direncinin yetersiz oluşu, en olumsuz tarafını oluşturmaktadır. Buradan yola çıkarak, çelik taşıyıcı yapı sistemlerinde yangın güvenliğini sağlayacak şekilde kullanılmak üzere, yangın geciktirici boya üretimi endüstriyel açıdan büyük önem taşımaktadır.

İntümesan malzemeler genelde 2 saate varan sürelerde yangına dayanıklılık sağlayabilen malzemelerdir.